טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
תכנית עסקית לדוגמא

תכנית עסקית לדוגמא

בניית עסק חדש מחייבת כתיבתה של תכנית עסקית שתתאים לאופי העסק וטיב לקוחותיו הצפויים. בניית תכנית שכזאת לא רק עשויה להוביל למקורות מימון אפשריים, אלא גם עושה סדר בתוכניות ובמחשבות ומונעת פזיזות והתנהלות לא נכונה כבר בשלבי ההתחלה. התנהלות שכזאת עשויה גם לסכן את צמיחתו של העסק החדש וגם לגרום לו להיכשל כבר בשלביו הראשונים. אם כך, אנו באים לעזרתכם עם תכנית עסקית לדוגמא.
בניית תכנית עסקית מסייעת לתכנון מדויק עד כמה שניתן, תוך התחשבות בגורמי השוק העדכניות ליום הגיית התוכנית העסקית, בתחרות, במקורות המימון השונים (נוכחיים ורצויים), בתוכנית הפעולה העתידים על מנת להוציא את התכנון לפועל, בהיררכיה שבבית העסק במידה ויש ועוד. חיבור של תכנית עסקית הכרחי על מנת להעמיד את כל הדברים על דיוקם לפני שקופצים למים העמוקים, אם בכלל.

תיאורטית, קיים סיכוי שלאחר חיבור תכנית עסקית לדוגמה משקיעים פוטנציאליים לא יאהבו את הנתונים ו/או לא יראו בהם נתונים ריאליים או נתונים שמראים ששווה להם להשקיע בעסק. במידה וזה העניין, כדאי לעבור שוב על נוסח התוכנית העסקית על מנת לבדוק שכל הנתונים הוזנו כראוי ומוצגים באופן ברור. היה ולא, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע שיסייע לכם לבנות תכנית עסקית מותאמת יותר עם תחזית עסקית, ברורה יותר או, לחילופין מומלץ לבדוק שוב לעומק את כדאיות התחום ולחשב מסלול מחדש.

יתרה מזאת, בניית תכנית עסקית מסייעת לסמן מטרות בדרכה של החברה ומהווה מעין חזון המשולב באסטרטגיה הנקבעת מראש. כך שמעבר לגיוס ההון הראשוני, תכנית עסקית מסייעת בסימון היעדים במיתוג העסקי והתוויית הדרך הנכונה להתנהלות בריאה של החברה.

תכנית עסקית לדוגמא

אילו סעיפים כוללת תכנית עסקית לדוגמה

יסודה של כך תכנית עסקית מושתת על הסעיפים הבאים:
פרטי העסק ופרטי הבעלים – תחום העיסוק הצפוי, מוצר או שירות הצפוי להינתן במסגרת בית העסק, מטרות הקמת החברה ועוד.
כספים – משאבים התחלתיים, מקורות מימון קיימים, ניהול תזרים מזומנים צפוי, הוצאות צפויות, בניית דו"ח רווח והפסד, השקעה ראשונית, הוצאות קבועות כמו חשמל, ארנונה, שכירות, משכורות אם יש, אחזקת רכבים וכו'.
תוכנית ואסטרטגית השיווק הצפויה על מנת לגייס לקוחות חדשים, אפיקי השיווק והפרסום, ניהול המכירות, פירוט השירות ו/או המוצר, פירוט הצורך שהמוצר או השירות אמור למלא, פונקציונליות ועוד.
ניהול החברה – מינוי תפקידים החל מהבכיר ביותר ועד לזוטר ביותר תוך הדרכה מפורטת בגיוס עובדים. נהלי עבודה, תקנון, מבנה ארגוני, סמכויות בחברה ועוד פרטים שיסייעו בהבנה של אופן התנהלותה העתידי של החברה.
מתחרים – סקירת שוק מקיפה, סקירת הלקוחות הפוטנציאליים ועוד.
נכסים שיש לרשות החברה.

תחזיות אודות היקפי המכירות הצפויים

יש לציין, כי המבנה של תכנית עסקית לדוגמה המהווה אמצעי לגיוס משקיעים עשוי להיות שונה במקצת ממבנה של תכנית עסקית המהווה מתווה פנימי של תוכנית עבודה לטווח הארוך. זאת משום שמטרת הניסוח שונה בין תכנית עסקית אחד לשנייה. באחת מובלטים הנתונים שנועדו למשוך משקיעים ובשנייה מובלטת הדרך שבה החברה מתעתדת לפעול. לעתים, תכנית עסקית שמתאימה לפרק זמן מסוים, אינה מתאימה להמשך הדרך כתוצאה משינויים הנכפים על אופי המשך הישרדותה של החברה, כמו שינוי שוק, מקרי חירום מסוימים וכו'. או אז, יש צורך בשינוי המתווה וניסוח מחדש של התוכנית העסקית לעתים מתחילתה ועד סופה.

לכן, לצד השימוש בתבנית של תכנית עסקית לדוגמא, חובה לבצע התאמות לאופי החברה, פעילותה, מוצריה או שירותיה ועוד וכן, להיוועץ באיש מקצוע שזוהי מומחיותו – בניית תכנית עסקית, משום שאם תחסכו בפרטים החשובים האלה שאולי נראים לכם קטנים, אתם עלולים לשלם על כך סכומי עתק בהמשך ואולי אף להפסדים כבדים עקב חוסר היערכות ראוי וחיבור לא נכון של נתוני התוכנית העסקית מלכתחילה, בין אם משיקולי חיסכון, בין אם משיקולי זמן ובין אם משיקולים אחרים. לכן, השקיעו את הזמן והמשאבים בבניית תכנית עסקית נכונה המותאמת לעסק שלכם והבטיחו דרך ברורה יותר.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button