טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
תזרים מזומנים, שקלים חדשים

תזרים מזומנים

תזרים מזומנים והאופן בו אתם מנהלים אותו, הוא אחד המדדים החשובים בעסק. לכאורה מדובר במדד קטן, אבל הוא טומן בו מידע חשוב והוליסטי שלא נוכל לקבל מהסתכלות בדוחות אחרים. מה הוא תזרים מזומנים וכיצד הוא משפיע על התנהלות עסקית נכונה ורווחיות של העסק – כל מה שרציתם לדעת, פלוס טיפים חשובים במאמר הבא.

כל עסק הוא עולם ומלואו, שלם הגדול יותר מסך כל חלקיו. בתהליך של ניהול עסק ובחינת רווחיות, אנחנו מתבוננים על גורמים שונים בעסק כדוגמת הכנסות, רווחיות ותזרים מזומנים, בוחנים ומנטרים אותם, כל אחד בפני עצמו , לצד האינטראקציה בניהם והשפעתם הכללית על העסק. תזרים המזומנים הוא מדד מרכזי ובעל חשיבות רבה עבור כל עסק באשר הוא מכיוון שלא כמו דוחות אחרים, הוא מספק לנו תמונת מצב גדולה יותר ומלמד על אספקטים רבים וחשובים כמו חשבונות לפירעון, מצב המלאי ועוד. במאמר הבא בחרתי להתמקד בניהול נכון של תזרים מזומנים ותרומתו להצלחת העסק, מצטרפים אליי?

אם הכל בסדר, אז איפה הבעיה?

במהלך הדרך, פגשתי בעסקים רבים ומוצלחים וניתנה לי הזכות ללוות אותם ולייעץ להם בדרכם האישית והעסקית. באופן מפתיע, אצל חלקם נראה היה כי "על הנייר" אין כל בעיה. הלקוחות זורמים, העסק מצליח ורווחי ו"תודה לאל, אין תלונות", כמו שאמר לי בחיוך אחד הלקוחות.
אז מדוע נקראתי לדגל? כי משהו שם עדיין לא זרם באופן חלק. חלקם בילו חלק ניכר מזמנם בהתנהלות מול ספקים, "סתימת חורים", חובות שלא נפרעו מול הבנק ועוד ועוד. בשורה התחתונה, הם סיימו כל שבוע עבודה מותשים וחסרי אנרגיה, ממש כמו לאחר מלחמת התשה ולא נהנו מהעסק כלל וכלל. וזה, תמרור אזהרה. כי אתם כבר יודעים, לתפישתי, העסק הוא המראה שלנו וכאשר אנחנו מותשים וחסרי אנרגיה, אנחנו סובלים והעסק סובל לצדנו ומכאן , זה הרי ברור, הדרך קצרה לפגיעה בפרודוקטיביות וברווחיות של העסק.

ניהול חשבונות בעסק

"אני חושבת לסגור את העסק"

אמרה לי עלמה בפנים נפולות, והיה ניתן לחתוך בסכין את תחושת ההחמצה והתסכול ששררה בחדר. אנחנו נפגשות במשרד הקטן בדרום תל אביב והיא נראית לי כבויה ומותשת. לעלמה יש חנות בגדים קטנה וייחודית עם בגדי מעצבים מהארץ ועד לא מזמן, היה נראה שהיא מצליחה לא רע "אבל למה?" שאלתי אותה בהפתעה.
"בשיחה האחרונה שלנו לפני חודשיים, סיפרת לי שהעסק מצליח, הלקוחות נכנסות לחנות, חוזרות עם חברות וסה"כ נראה שאת בדרך הנכונה".
"נכון, זה באמת היה נראה כך. אבל בחודש האחרון אני פשוט במלחמה, אין לי דרך אחרת לתאר את המצב". היא מוסיפה. אני מבקשת ממנה לפרט והיא מתארת לי זירת מאבק אינסופי, מרוץ אחרי סגירת חובות, ניהול של מלאי הבגדים בחנות, משא ומתן אינטנסיבי מול הספקים שלא עומדים בהתחייבות שלהם מול עלמה. "בקיצור, לא כיף לי, אני פשוט מותשת. מה הטעם בעסק אם נראה שהרווחיות שלו היא רק על הנייר? אני לא בחרתי בדרך הזו רק בכדי "לסתום חורים", זה ממש לא מתאים לי", היא אומרת באנחה רמה.
"את צודקת", אני אומרת. והיא מתבוננת בי בהפתעה. "משהו כאן עובד לא טוב ובתהליך מדויק, נוכל לזהות את צוואר הבקבוק ולהשפיע על כל הגורמים בעסק. כך שינועו בזרימה טובה ונכונה ותוכלי לנהל את העסק בהנאה מתוך ההצלחה ולא מתוך הצורך לכבות שריפות"
.

הכנסות, רווחים ותזרים מזומנים – על שלושת היסודות הפיננסיים בכל עסק

כאמור, בנוגע להתנהלות הפיננסית בעסק, כל עסק, מקטן ועד עסקים בינוניים וחברות גדולות, נשען על שלושה אלמנטים חשובים , הלוא הם ההכנסות, תזרים המזומנים והרווחיות. כאשר אחד מהאלמנטים הללו מוזנח ולא מנוטר, קיימים היבטים בעסק אשר אינם מתפקדים כראוי והעסק עלול להיפגע.

חישוב מספרים בעסק

מהו תזרים מזומנים ומהי חשיבותו עבור העסק?

תזרים המזומנים מציג עבורנו תמונת מצב של החשבון העסקי וכן של ההתחייבויות בעסק, הלוואות, אשראי וכתוצאה גם את כמות הנכסים הנזילים אשר עומדים לרשותנו. כאשר אנחנו לא מנהלים את התזרים שלנו כיאות, או לחליפין כאשר יש בידינו מעט מאוד נכסים נזילים, אנחנו במצב פגיע. העסק שלנו עלול לסבול מחריגות, חובות, הלוואות ומכאן, מדובר במדרון חלקלק והרסני.
אבל יש לי גם בשורות טובות, אם נצליח , באופן עקבי, לשמר תזרים מזומנים בעסק, נעניק לעצמנו בטחון ושלווה ואפילו, את יכולת התכנון לטווח ארוך. כך נוכל להקפיד על התחייבויות כספיות בהווה ובעתיד ויותר מהכל, ניצור מסגרת פיננסית אשר תעניק לנו את החופש ליצור, לגדול ולהתפתח.

ניהול נכון של תזרים המזומנים – שקט נפשי ובטחון כלכלי

נעים להכיר, שמי טל שלמון-צעידי, יועצת עסקית, מאמנת אישית ו NLP MASTER
אני גאה להוביל וללוות א.נשים במגוון תחומי עסקים, בדרך לפריצת גבולות ולהגשמה אישית ועסקית , אשר מספקת להם חופש כלכלי, איזון משפחה –בית והגשמה עצמית.
עסק הוא שלם אחד המורכב מהמון היבטים, כל אחד מהם הוא עולם ויחדיו הם מייצרים תוצר העולה על סך כל חלקיו.
במהלך הדרך אני פוגשת עסקים רבים, שמובילים אותם אנשי חזון ויצירה, מדהימים בתחומם, אך שאינם אמונים על התנהלות פיננסית נכונה. לכן חשוב לי להדגיש את חשיבותו של תזרים המזומנים להתנהלות נכונה של העסק. וכן, גם עסק אשר נראה כרווחי, עשוי להיתקל בקשיים ללא תזרים מזומנים.

אני מזמינה אתכם ליצור עמי קשר, למען היציבות, השקט נפשי והצלחת העסק.

קראו גם את המאמרים הבאים:

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button