טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
שיטות ניהול עסק

שיטות ניהול

ניהול עובדים מחשב לאחת המשימות המורכבות ביותר בניהול עסק ואחת הרגישות שבהן, משום שבדיוק כשם שניהול מצליח של העובדים יוכל להביא להצלחת העסק, ניהול כושל שלהם ו/או לא נכון עלול להביא לדשדוש כישלון העסק ואף להביא אותו לסגור את שעריו.
עד לפני כעשור, ואלי אף כשני עשורי, האמינו בשיטת הניהול ההיררכית הקלאסית, הגורסת כי כל אחד אחראי על שלו ושלו בלבד, כאשר מעליו יש דרג או דרגים גבוהים יותר החולשים על יותר ידע ותחומי אחריות ומתחתיו אולי אין עובדים ואולי יש עובדים שחולשים על פחות תחומי אחריות ממנו.
מבחינה מעשית, הווה אומר – כל עובד עושה בדיוק את העבודה שאליה הוכשר לא מביט ימינה, לא מביט שמאלה ובטח שלא למעלה, אלא על מנת לקבל הוראות הפעלה מגבוה. שיטה זו מומחשת היטב בסרטו של צ'רלי צ'פלין "זמנים מודרניים".
אך עם חלוף השנים ולאור העובדה שתחומי אחריות רבים משיקים זה לזה, השיטה ההיררכית בלבדה אינה מספקת בהכרח בחלק מבתי העסק ויש צורך לסגל שיטות ניהול מתקדמות יותר, המתאימות את עצמן לרוח התקופה ועדיין נמדדות על פי ביצועים ויעילות.

מדידת צמיחה והתקדמות עסקית

איזו שיטת ניהול מתאימה לעסק שלי?

התשובה איננה חד משמעית ומאוד תלוי בסוג העסק – האם מדובר בעסק יצרני, האם במסעדה, האם בעסק יבואני וכו'. אך על מנת להטמיע שיטת ניהול ייעודית המתאימה לבית העסק, יש לבצע מספר מהלכים:

  • בחירת הדרג הניהולי – בחירת האנשים שהכי מתאימים לתפקיד זה, הן על בסיס ניסיון, הן על בסיס התאמה מקצועית והן על בסיס אבחון. הכשרת הדרג הניהולי לביצוע המטלות בהתאם לאופי העסק ומטרותיו.
  • הגדרת יעדים ומטרות – כל המטעה של שיטת ניהול באשר היא נעשית תוך כדי הגדרת יעדים, מטרות ויעדים רלוונטיים הן בעבור צוותי הניהול והן בעבור העובדים עצמם.
  • בחינת שיטות הניהול השונות על בסיס אופי העסק ומטרת הקמתו ו/או פיתוחו.

כיצד ניתן לבחון שיטות ניהול שונות ביחס לעסק?

חשוב לציין בראש ובראשונה שבחירת שיטת ניהול מסוימת בתחילת הדרך אינה מחייבת להמשיך ולדבוק בה בהמשך הדרך אם מרכיבי העסק משתנים, אם אופיו של העסק משתנה ומטרותיו משתנות, שכן אז יש צורך בהתאמה מחודשת של שיטת ניהול בהתאם לשינוי.
על מנת לקבוע איזו שיטת ניהול מתאימה לעסק בצורה המקצועית ביותר, ההמלצה תמיד להיעזר באיש מקצוע שיוכל להביט בעסק מבחוץ, לבחון אותו באופן אובייקטיבי, לבדוק מהן מטרותיו ומהם יעדיו, מיהו אותו דרג ניהולי שנבחר ולהתאים את שיטת הניהול על פי נתונים אלה. על פניו, נשמע כמו משימה פשוטה למדי, אך האמת שמשימה זאת עשויה להיות מורכבת משום שעם כל הכבוד למגוון שיטות הניהול הקיימות כיום, לכל עסק אופי שונה, דינמיקה שונה ו-DNA שונה ולכן גם אן על הנייר נדמה שקיימת שיטת ניהול אחת מנצחת, הרי שבמציאות יש צורך להתאים שיטה באופן ייחודי לכל בית עסק.

ייעוץ כלכלי

מי יכול לסייע לכם?

איש המקצוע שעשוי לסייע לכם להתאים את שיטת הניהול הייחודית שלכם חייב להיות יועץ עסקי אך יחד עם זאת גם יועץ אסטרטגי ואדם שיוכל לראות בין כל המכלול גם את האינדיווידואלי, להבין מהי הדינמיקה ואופי העבודה ולשלב בין שני הדברים גם יחד באופן שיהיה מספיק רגיש אך מעשי ועם הפנים קדימה אל מטרות העסק.
העסקת איש מקצועי שכזה יכול ללוות בית עסק לא רק משלב הצמיחה הראשוני שלו, אלא גם במידה ובית העסק שלכם נקלע למבוי סתום, אינו ממריא ואתם מרגישים שאם לא יקרה פה שינוי של ממש אתם עלולים לאבד את הכיוון ואולי גם את העסק.
חשוב לציין כי כל שיטת ניהול שנבחרה בעבר להוביל את בית העסק עשויה להשתנות ולפעמים אפילו חובה לשנותה באם אינה משיגה את מטרתה המקורית ולו על מנת להבריא את בית העסק ולהביא אותו לידי שגשוג וצמיחה.
מעוניינים לשמוע עוד? אני מזמינה אתכם לשיחת ייעוץ ראשונית.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button