טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
תוכנית אסטרטגית

יועץ אסטרטגי עסקי

יועץ אסטרטגי עסקי הינו תפקיד בעל שם מעט מטעה. רבים נוטים לחשוב כי מדובר ביועץ העובד אך ורק עם המגזר העסקי בעוד האמת היא שיועץ אסטרטגי עסקי למעשה מספק שירות הן לארגונים ובתי עסק והן לאנשים פרטיים, לרבות אלו המהווים דמות ציבורית, המעוניינים לשווק את עצמם באופן מסוים.
יועץ אסטרטגי עסקי ייכנס לתמונה לרוב כאשר יש צורך בחישוב מסלול מחדש הן עבור ארגון או חברה והן עבור האדם הפרטי. חישוב מסלול מחדש מתרחש בכמה מצבים, והרי הם.

התרחבות לתחומים חדשים

זה המצב הטוב יותר מבין המצבים בהם נדרש יועץ אסטרטגי עסקי. ניתן לייחס לזה מעין פיתוח עסקי, משום שכאשר עסק מעוניין להרחיב את תחומי עיסוקו הוא זקוק לראייה נרחבת של התמונה, כלומר: מצב השוק, מתחרים, הסיכוי שלו להתברג בתחום, מצב משאבים קיימים, צפי צמיחה בתחום החדש ולמעשה גם הכוונה לבחירת התחום החדש באם הכיוון עדיין לא ברור. היועץ מלווה את הארגון, החברה או האדם בבחירת הכיוון הרצוי באשר הוא ומספק כלים כיצד להגיע למטרות בתחום החדש. ייתכן והכיוון העסקי החדש מבוסס על תחום העיסוק הקיים ורק משלים אותו וייתכן מאידך, כי מדובר בתחום אחר לחלוטין שבו נלקח סיכון גבוה יותר.

ניהול משברים

זהו המצב הפחות טוב, בו יועץ אסטרטגי עסקי נדרש על מנת לעשות "סדר" בארגון או בחברה או לחילופין, לסייע לאדם ידוע (בזירה העסקית, בזירת הבידור וכו') לצאת ממשבר תדמיתי כזה או אחר. כאשר יועץ עסקי נכנס לתמונה במקרים אלה, הוא למעשה מתחשב בנתונים הקיימים, רואה את הנולד מבחינת "הצונאמי" שעומד לנחות על הלקוח שלו, מגייס את כל המשאבים הקיימים לרשות הלקוח ואת הידע שיש ברשותו, על מנת למתג את הלקוח מחדש וליצור מעין תדמית חלופית שתחפה על הטעויות שהובילו למשבר. עוד בנושא ניהול משברים.

יועץ אסטרטגי עסקי

תפקידו של יועץ אסטרטגי עסקי

מקצוע הייעוץ האסטרטגי החל להתפתח בארה"ב כבר במאה ה-19 אך החלו לתפוס תאוצה במאה ה-20. תחום זה מתפצל לכמה תתי תחומים כגון: שיווק, פיננסי, כוח אדם וכו' כאשר כל נישה עצמאית ובאה לטפל בנושא אחר.

  • שיווק ופיתוח עסקי – כיצד לקדם את החברה, את מוצריה ושירותיה וכיצד ליצור הזדמנויות עסקיות חדשות.
  • פיננסי – כיצד להתנהל מול הגופים הכלכליים השונים במהלך הדרך.
  • כוח אדם – ייעוץ ארגוני כיצד לייעל את תפוקת העבודה וחלוקת המשאבים האנושיים בארגון.

כל תהליך ייעוץ שכזה כרוך במסע של מספר חודשים, לעתים תוך מספר פעימות תלוי במצב ההתחלתי הנגלה אליו מלכתחילה.

יועץ אסטרטגי יידע לספק את הידע, הכלים והמידע האובייקטיבי על מנת להעלות את החברה שוב על דרך המלך, גם אם ראשי החברה או מי ששכר אותו חושבים שונה ממנו. הלא בסופו של יום, יועץ נשכר על מנת לנראות כיוון עסקי מחוץ לקיבעון שגרם לתוצאות פחות רצויות.

סוגי העסקים ששוכרים יועץ אסטרטגי עסקי

ברמת העקרון אין לכך כללי אצבע. לרוב, חברות קטנות ואנשים פרטיים ייקחו יועץ אישי, אלא אם מדובר במשבר מאוד גדול שמצריך יותר מאיש מקצוע אחד להצלה. מאידך, חברות גדולות יותר וארגון גדולים יכולים להרשות לעצמם פיננסית לשכור חברה ואף חברה בינלאומית שתלווה אותם על כל מחלקותיהם ועובדיהם לכדי תהליך הבראה נרחב לזמן ארוך. מאידך, לעתים ארגונים שוכרים יועץ אסטרטגי עסקי לפרויקט אחד מסוים או מספר פרויקטים על מנת להרחיב פעילות או על מנת להוסיף כיוונים חדשים לעסק מדשדש שאינו מעוניין לחסל את פעילותו הנוכחית אלא להחיות אותה ולרענן את שורותיה.

כאשר בעל עסק, בעל מותג (שיכול להיות אפילו הוא עצמו) או ארגון שוכרים יועץ אסטרטגי עסקי, הם בראש ובראשונה בוחרים יועץ או חברת ייעוץ שמכירים את השוק הם ברמת המאקרו והן ברמת המיקרו בנישה שהם עוסקים בה על מנת שידעו כיצד לייעץ להם לכוון את הספינה באופן שהכי מקצועי ונכון עבורם.

מאמרים ומדריכים נוספים אצלי באתר

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button