טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
תכנון קריירה

ניהול קריירה

ניהול קריירה נחשב לבין המושגים השגורים ביותר אך יחד עם זאת המופשטים ביותר, שכן מי שמגלגל אותו בלשונו מרגיש איש העולם הגדול שהגשים את עצמו או לפחות בדרך לשם אבל למעשה אף אחד לא באצת יודע מה היא מייצגת. אז מה זה למעשה "ניהול קריירה"? האם ניהול קריירה מסוג אחד זהה לניהול קריירה מסוג אחר? ננסה לענות על כך ולהעניק מעט טיפים לניהול קריירה מוצלחת.

הגדרת המושג "ניהול קריירה"

עד לפני כמה עשורים ניהול קריירה היה מונח השמור אך ורק לעצמאיים ובמיוחד בעלי מקצועות חופשיים כגון: רופאים, עורכי דין, פסיכולוגים ועוד. עם השנים המונח קריירה הפך להיות נגיש גם לשכירים שהבינו שאפשר לנהל קריירה גם כאשר אתה עובד בחברה שאיננה שלך ולמנף את עצמך מקצועית.

אם כך, ניהול קריירה הינו למעשה מינוף מקצועי אישי לאורך זמן, תוך למידה מתמדת, צבירת ניסיון וצמיחה מקצועית לכל אורך הדרך.

כעצמאי פירוש הדבר למצוא את ההזדמנויות הנכונות להתפתחות ואת הכיוונים המקצועיים המתאימים. כשכיר פירוש הדבר למצוא מקומות עבודה וארגונים המעניקים את ההזדמנות לצמוח ולהתפתח בכיוונים המקצועיים הרלוונטיים. צמיחה זו יכולה להיות כלפי מעלה בסולם הדרגות או לרוחה מבחינה מקצועית בלבד.

מעבר להיבט המקצועי, כאשר אדם מנהל קריירה מסוימת משמע שהוא בחר את דרכו המקצועית ודבק בה, כלומר יש להניח שהוא מאוד שבע רצון מהתהליך ומרגיש בטוח, לא תמיד שבע רצון מהדרך אך בטוח.

ניהול קריירה

ניהול קריירה מוצלח

למרות היות המושג "ניהול קריירה" נוצץ ומבטיח, אין הוא בהכרח מחייב קיומה של קריירה מוצלחת. כלומר, אדם יכול לנהל קריירה מסוימת אך עדיין לדשדש ביחס למתחרים, ביחס למה שהיה רוצה להיות בשלב הזה מבחינה מקצועית וכלכלית ועוד. על מנת לנהל קריירה מוצלחת ולטפח את המוטיבציה להצלחה, מומלץ לבצע את המהלכים הבאים:

  1. היו תמיד עם היד על הדופק – למדו לזהות הזדמנויות עסקיות ואל תחשבו שהן ימצאו אתכם. לעתים הזדמנויות אכן ניכרות בדרכינו ויש לדעת לזהותם ולנצל אותן, אך כדאי מאוד גם לחפש אותן ולא להיכנס לפסיביות.
  2. לימדו – ידע הוא כוח וככל שתרכשו ממנו יותר בתחומכם, כך תיחשבו למקצוענים יותר ותוכלו למנף את הקריירה שלכם בתחום יותר ויותר.
  3. היו נאמנים לעצמכם – לפני הכל, היו כנים עם עצמכם האם הקריירה שאתם מנהלים כעת אכן מיטיבה עמכם, האם אתם בכלל מעוניינים בה או שמא "נקלעתם לסיטואציה" ונתתם לה לגרור אתכם למסע שלא בטוח שהייתם בוחרים לבד.
  4. דעו מתי להמשיך הלאה – בין אם הקריירה שלכם מבוססת על עצמאות ובין אם על עבודה כשכירים, דעו מתי מיציתם את הנקודה הנוכחית בניהול הקריירה שלכם ומתי יש צורך להמשיך הלאה. בשלב מסוים ההרגל כבר לא משרת את הקריירה שלכם וצריך למצוא אתגרים חדשים.
  5. סמנו לעצמכם יעדים – אם בחרתם בקריירה שאתם מעוניינים שתלווה אתכם לאורך זמן, סימון יעדים גם ייתן לכם תמונה מדויקת יותר היכן אתם נמצאים ביחס למקום בו הנכם רוצים להיות בנקודות הזמן בקריירה שלכם וגם ייתן לכם מוטיבציה להמשיך ולהתקדם משום שברגע שתצליחו להגיע ליעדים שסימנתם לעצמכם מבעוד מועד, תחושת הסיפוק והגאווה תמנף אתכם קדימה עוד ועוד.
  6. קשרים עסקיים – צבירת קשרים עסקיים ואישיים תמיד טובה ובמיוחד כאשר הם תורמים למינוף הקריירה שלכם. בין אם ע"י קבוצות עסקים בעלי תחומים דומים ו/או משיקים לשלכם, בין אם אנשים שיכולים לעזור לכם להתקדם ועוד ובתנאי ששני הצדדים יודעים מה תכלית הקשר ביניכם.
  7. אתם המוצר הכי חשוב בקריירה שלכם – כל מה שאתם משווקים זה למעשה אתם במעטפת של תכלית הקריירה שלכם, כלומר, אם אתם עצמאיים אז אתם משווקים את עצמכם דרך המוצר או השירות שאתם מספקים ואם אתם שכירים אז באמצעות המקצוענות שלכם ואופי עבודתכם ה בתפקידכם והן כחלק מצוות כולל.

מאמרים ומדריכים נוספים אצלי באתר

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button