טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
ניתוח תזרים בעסק

ניתוח תזרים

דו"ח תזרים מזומנים מהווה את הבסיס הקיומי של כל עסק קטן כגדול. עם כל הכבוד לחזון, תכנית עסקית ומוצרים, ללא מזומנים אין עסק שיכול להתקיים לאורך זמן.

קיומו של תזרים מזומנים מאפשר הן מעקב אחר תנועת המזומנים בחשבונות העסק והן תכנון צעדים נוכחיים ועתידיים על סמך אותם הנתונים המופיעים בדו"ח זה. ע"י ניתוח תזרים מזומנים נכון ניתן להניע את העסק באופן שוטף עם מעט מאוד תקלות בלתי צפויות הקשורות בכספים.

מבנה דו"ח תזרים מזומנים

דו"ח תזרים מזומנים של כל עסק נחלק לשני סעיפים עיקריים, אשר מסתעפים לכמה תתי סעיפים קטנים:

  1. הכנסות – סעיף המרכז בו את כל מה שבעלי עסקים אוהבים לראות – כמה כסף נכנס לעסק בכל רגע נתון (או נכון לרגע עריכת הדוח בכל אופן). כמובן שכל הנתונים יכולים להשתנות מרגע לרגע ולכן טווח זמן הבדיקה הוא שלושה חודשים בדרך כלל, לכל מקרה וישנם כספים המתעדים להגיע בטווח הזמן הזה, אך לא יותר מכך.

סעיף ההכנסות כולל בו תתי סעיפים כגון: הכנסה מהפעילות השוטפת של העסק – מכירת מוצרים, מתן שירות וכו'. הכנסה מרכוש – שכירות למשל, הכנסות ממימון ו/או הלוואות שניתנו ע"י העסק ועוד.

  1. הוצאות – סעיף המרכז בו את כל הפרטים שבעלי עסקים פחות אוהבים לראות ונוטים לעתים קרובות להתעלם מהם. הוצאות כגון: הוצאות שוטפות – רכישות קבועות, תשלומים לרשויות, חשמל, מים וכו'. הוצאות מימון – הלוואות או מקורות מימון שיש להחזיר. הוצאות שימוש ברכוש – רכבים, מבנים, שכירויות וכו'. הוצאות שכר – עלויות כל עובד על כל המשתמע מכך. ועוד. עוד בנושא ניהול הוצאות
ניתוח תזרים מזומנים

כיצד מבצעים ניתוח תזרים מזומנים

היות ודו"ח תזרים מזומנים מייצג בסופו של דבר מה הסכום הנזיל שנשאר לעסק לאחר קיזוז ההוצאות, דבר ראשון יש לבחון את התמונה הגדולה. כמה למעשה נותר לשימוש לאחר שקוזז כל מה שידוע כי אמור להתקזז? עכשיו שיודעים מה השורה התחתונה, אפשר לעבוד איתה ולייצר ממנה את שלבי התכנון הבאים של העסק בהנחה שהם מערבים משאבים כלכליים. 

יחד עם זאת, ניתוח תזרים מזומנים נכון כולל גם מבט על הפרטים הקטנים ועל סך מרכיביו של השלם, כלומר – כמה הכנסות צפויות להיות לעסק בטווח הזמן הנתון, כמה לא ייכנסו או נכנסו ויש לנקוט בצעדים מסוימים על מנת לגייסן, כמה תשלומים דחויים קיימים בעסק ואילו תנאי תשלום רווחים בו, כמה הוצאות יש לעסק ברמה השוטפת, במה ניתן לצמצם ובמה ניתן לעלות במידת הצורך, האם סך ההוצאות עולה על סך ההכנסות ומה ניתן לבצע על מנת לאזן זאת?

יתרה מזאת, ניהול תזרים מזומנים מאפשר נקודת מבט מציאותית לכל מקרה בו נדרש מימון כלשהו ויש להציג נתונים בזמן אמת. כך גם מקורות המימון יוכלו לקבל אינדיקציה של רמת הסיכון הכרוכה בהשקעה בעסק לטווח הקצר והארוך.

ניתוח תזרים מזומנים תקופתי

כאשר עורכים דו"ח תזרים מזומנים שוטף לאורך תקופה ארוכה ורצוי לאורך כל הדרך, קיימת אפשרות לבצע השוואה תקופתית לטווח הארוך ובאופן זה להבין היכן נמצא העסק בנקודת זמן אחת מול אחרת בכל הקשור לתנועת הכספים בו. מבט שכזה לאורך זמן יכול לתת אינדיקציה על צמיחה או דעיכה ועל אפשרויות מימון או התפתחות נוספות להמשך. ללא דו"ח תזרים שוטף ומסודר וללא היכולת לבצע תכנון מוקדם של התהליכים קשה מאוד להתנהל וקיים סיכון ממשי לאיבוד הדרך כתוצאה מהתנהלות כלכלית לא נכונה.

מאמרים נוספים באתר

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button