טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
בניית תזרים מזומנים

בניית תזרים מזומנים

עסקים רבים מוצאים את עצמם כבר בשנים הראשונות לקיומם בסכנת סגירה. חלק מהסיבות נובעות מהיערכות לא נכונה, חלק מכוחות השוק וחלק מחוסר התמצאות במה שקורה בפועל בעסק, לרבות בנוגע למצב הכספי הנזיל. חלק מבעלי העסקים כלל לא מודעים לעובדה שתזרים המזומנים ששלהם דל יחסית להוצאות, אינם מבינים בנושא או מעוניינים להתמצא ואז מופתעים כאשר מגיעים לשוקת שבורה. בניית תזרים מזומנים מחזירה בין השאר את השליטה על המצב הכלכלי ומגבירה את המודעות לנעשה בחשבונות העסק.

כיצד בונים תזרים מזומנים?

בניית תזרים מזומנים מבוססת בראש ובראשונה על כל מקורות המידע הפיננסיים הרלוונטיים, כגון: חשבונות בנק, חברות השקעות, כרטיסי אשראי וכו' ורצוי בזמן אמת. רצוי לבנות את התזרים בצורה שוטפת ולא להמתין לסוף תקופה ואז להבין מה קורה בחשבון. 

יש להזין את כל ההוצאות הידועות לטווח של עד שלושה חודשים (רצוי גם מעבר אבל רק לצורך מעקב מבעוד מועד ולא לצורך אומדן נזילות), כולל הלוואות, ריביות, רכישות גדולות וקטנות כאחד, הוצאות שוטפות כמו רשויות ורכישת ציוד שוטף לעסק וכו'. חובה לנהל למעשה כמעט כל שקל שיוצא או עתיד לצאת בטווח הזמן הזה על מנת לדעת לאיזו מטרה הוא מיועד.

כמו כן, יש להתחקות אחר כל ההכנסות המיועדות לטווח הרבעוני (וגם קדימה, שוב על מנת לקבל אומדן כללי בלבד ולהעריך צעדי גבייה במידה ויתעורר הצורך). ההכנסות הללו יכולות להיות מורכבות מהכנסה מהפעילות השוטפת של העסק כמו מכירה למשל, הכנסות מהלוואות או השקעות שהעסק מעורב בהן (בצד הנותן כמובן), שכר דירה המשולם לעסק במידה ויש כזה וכל שקל למעשה הנכנס לעסק מכל פעילות שהיא כאשר כל פעילות משויכת לסעיף משלה.

ניהול תזרימי

האם בניית תזרים מזומנים ניתנת לביצוע ללא סיוע מקצועי?

התשובה היא כן אבל… במקרים בהם מתנהלת בניית תזרים מזומנים מהשנייה שהעסק הוקם והתזרים מזומנים מתנהל באופן מדוקדק על בסיס שוטף, ניתן להמשיך לבנות אותו לבד אלא אם מקורות ההכנסה וההוצאה גדלים ומסתעפים.

במקרים בהם לא מתנהל דוח תזרים מזומנים ויש צורך לנהל רישום משום שאין מעקב מסודר, חובה להיעזר באיש מקצוע על מנת לבצע בניית תזרים מזומנים מדויק ככל הניתן. יחד עם זאת, בניית תזרים מזומנים הינה חובה לצורך דיווח לרשויות מדי תקופה ולכן לא רצוי להמתין עם זה לרגע שבו יהיה צורך ללקט את המידע ממקורות רבים וליצור תמונה מלאה מאפס. 

יש לציין כי ניהול תזרים מזומנים חייב להיות מדוקדק, מדוקדק ומנוהל בזמן אמת גם על מנת להבין היכן העסק נמצא מבחינה פיננסית בכל רגע נתון, אלא גם על מנת להתחקות אחר פעולות מורכבות כגון: חזרת צ'קים (לשני הכיוונים), גבייה חריגה או חוב אבוד, גלגול המחאה לצד שלישי, תביעות כספיות למיניהן, החזרות וכו'.

מומלץ להיעזר באיש מקצוע המומחה בתהליך בניית תזרים מזומנים על מנת לבנות זאת באופן הכי נכון ומדויק שאפשר, הן על מנת שניתן יהיה להגיש אותו לרשויות והן על מנת לעשות סדר בכל הקשור להתנהלות הפיננסית משום שהתנהלות פיננסית לא נכונה היא הגורם העיקרי לקריסתם של עסקים רבים בכל שלב ובעיקר בזנים הראשונות לקיומם.
חזרה אל דף הבית

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button