טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
פיתוח עסקי פיננסי

פיתוח עסקי פיננסי

המונח פיתוח עסקי מתייחס לרוב לפן השיווקי, לדרכים הננקטות על מנת לזהות הזדמנויות עסקיות ליצירת קהלים חדשים ועל כן רבים נוטים לשכוח שחלק מזיהוי ההזדמנויות וחלק מהתפתחותו של כל עסק הוא תכנון פיננסי לטווח הארוך. אז להלן כלל ברזל בכל תהליך פיתוח עסקי – כל צעד בתהליך הזה חייב להיות מחושב פיננסית ומגובה באפשרות כלכלית לכסות אותו אם לא יצלח. יתרה מזאת, על מנת לתכנן את הצעד הבא בעסק חובה לדעת בדיוק באיזה מצב פיננסי העסק נמצא, אילו משאבים עומדים לרשותו, מה ניתן לסכן ועד כמה ומה יישאר לאחר ההשקעה הבאה. יחד עם זאת, חשוב להבין באיזה סוג של עסק מדובר על מנת להסביר זאת באופן מפורט.

סוגים שונים של פיתוח עסקי פיננסי

לצורך ההתייחסות למונח "פיתוח עסקי פיננסי" נצא לרגע מתוך נקודת הנחה שניתן לחלק את העסקים לשני סוגים עיקריים: חברות יצרניות ויבואניות וחברות פיננסיות. פיתוח עסקי פיננסי יכול להיות שונה עבור כל אחד מהסוגים הללו.

  1. חברות יצרניות ויבואניות – פיתוח עסקי פיננסי מתייחס לכמות המשאבים שקיימת לרשות החברה מיום היווסדה ולרבות כאשר מאותרות הזדמנויות עסקיות חדשות הקשורות בה, ניצול הזדמנויות אלה ואילו משאבים כלכליים יוותרו בה ביום שאחרי ניצול הזדמנויות אלה. חברות אלה מנהלות תזרימי מזומנים המבוססים גם על מכירות מורים בפועל, פיתוח מוצרים, ייבוא, עלויות הקשורות בייבוא ושיווק ועוד.
    יתרה מזאת, בתחילת הדרך, קיים צורך בגיוס משאבים ומשקיעים באופן יעיל ונכון ועל כן לא תמיד די בהגשת תכנית עסקית על מנת לגייס את המשאבים הרצויים גם אם הם מינימליים יחסית. כמו כן, קיים צורך בתכנון תקציבי נכון של העסק לניצול מיטבי הן של ההון המושקע בחברה והן של כל צעד תוך כדי סיכון נמוך ככל הניתן הן עבור מייסדי החברה והן עבור משקיעיה.
  2. חברות פיננסיות – פיתוח עסקי פיננסי בהקשר של חברות פיננסיות מתייחס לשני היבטים מרכזיים: ההיבט הראשון, בדיוק כמו חברה יצרנית – שלב התכנון, גיוס ההון והמשקיעים ובניית התקציב לטווח הארוך, כולל חישוב כל צעד קדימה תוך כדי תנועה. ההיבט השני הוא בתחום של זיהוי הזדמנויות לפיתוח העסק בתחום שבו הוא עוסק, כלומר בתחום הפיננסי. הזדמנויות כאלה לרוב קשורות באופן ישיר בהשקעה כספית ובסיכון כלשהו שחובה להתחשב בו מבעוד מועד.

מה דרוש על מנת לבצע פיתוח עסקי פיננסי

היות ופיתוח עסקי פיננסי שונה במעט מפיתוח עסקי רגיל, הרי שבנוסף לזיהוי ההזדמנויות העסקיות והבנת השוק, על איש המקצוע המבצע פיתוח עסקי פיננסי להיות איש מקצוע בתחום הפיננסי ולהבין את כל התהליכים הנלווים לכך. אדם כזה יוכל גם לכוון את העסק קדימה אך בד בבד גם לנווט את הצעדים בצורה נכונה וזהירה מבחינה פיננסית תוך התחשבות גם במצבו הפיננסי של בית העסק, גם במשאבים העומדים לרשותו וגם בהערכת הסיון הקשור בכל צעד וצעד תוך כדי התחשבות בכוחות השוק גם מההיבט הכלכלי. אדם כזה יכול להעריך היכן יכול להיווצר שטח אפור של אי וודאות, היכן כדאי וניתן להשקיע כספית ועד כמה, מה גודל הרווח הצפוי אם בכלל ומה גודל ההפסד שייתכן והחברה תספוג אם וכאשר. שאלה נוספת עליה יועץ פיתוח פיננסי מקצועי יכול לענות היא האם החברה מסוגלת לספוג הפסד שכזה במידת הצורך.

לאור כל זאת, חשוב מאוד להיעזר באיש מקצוע מנוסה וותיק בתחום, אשר מכיר את תנודות השוק הן מבחינת קהל יעד ושיווק והן מבחינת השוק הפיננסי, התנהגות משקיעים, ניהול סיכונים וכו'. שאם לא כן, חברה יכולה למצוא את עצמה נושאת בתוצאות של תכנון לקוי, מעקב לא נכון אחר הביצועים ובמקום להמריא, לצבור לקוחות ולהצליח תוך כדי איתור הזדמנויות עסקיות חדשות, במקום של דשדוש, הפסדים הולכים ונצברים ובסופו של דבר באופן מצער למדי במקום של פירוק וסיום קיומה לאורך זמן.

מאמרים ומדריכים נוספים בנושאי פיתוח עסקי

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button