טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
כתיבת מודל עסקי

כתיבת מודל עסקי

כל עסק מבוסס בראש ובראשונה על רעיון. כל בעל/ת עסק חושבים שהרעיון שלהם הכי מהפכני והכי הדבר הבא בשוק וזה מאוד לגיטימי ובחלק גדול מהמקרים גם נכון. חלק מהעסקים המוקמים מבוססים על מתן שירות כלשהו. לעתים גנרי ולעתים שירות ייחודי. כתיבת מודל עסקי ממפרקת את הרעיון הזה למזומנים, כלומר, מציגה את האופן שבו הרעיון המהפכני הזה או השירות הגנרי הזה יגרמו לבעליהם לצבור הכנסה מסוימת ורצוי רווחים. לכן, כאשר מתייחסים לכתיבת מודל עסקי מתייחסים למעשה לליבת העסק מעבר לרעיון עצמו. או במילים אחרות, עונה על השאלה "מה יוצא לי מזה"?.

במה כרוכה כתיבת מודל עסקי?

אם נפשט את המונח המקצועי "מודל עסקי" למילה שאליה כולם יתחברו מבלי להרגיש מאוימים, הרי שזאת תהיה המילה "תמחור". כי בסופו של דבר, השורה התחתונה של כל המסמך הזה היא, כיצד ייגבה הכסף עבור השירות או המוצר ובאיזה אופן, על מנת למקסם את הרווחים בגינו עד כמה שניתן. חשוב לציין כי כתיבת מודל עסקי עשויה להיות שונה לאורך דרכו של העסק ולעתים שיטת תמחור אחת שהייתה רלוונטית בתחילת הדרך אינה רלוונטית בהמשכה ודורשת שינוי בהתאם לכוחות השוק או בהתאם להתפתחות העסק.

יתרה מזאת, מודל עסקי עשוי להיות אחיד לכל מוצרי העסק גם יחד, או לסדרת מוצרים שלמה, או לחילופן שונה בתכליתה עבור כל מוצר או שירות הניתנים במסגרת אותו העסק. לדוגמה – ייתכן מצב שבו עסק מסוים משווק תוכנה מסוימת שהמודל העסקי שלה מתבסס על דמי מנוי בלבד, אך במקביל מעניקה שירותי תכנות ובניית תוכנות טיילור מייד (מותאמות אישית) שהמודל העסקי שלהם מבוסס על בנק שעות עבודה. 

בניית מודל עסקי

בגדול, כתיבת מודל עסקי צריכה להיות מבוססת על כמה יסודות כלליים כגון:

  • אופי המוצר או השירות
  • קהל היעד – האם מכירה סיטונאית או מתן שירות לחברות?
  • תחרות – האם קיימת תחרות, מה אופייה ומה עושים המתחרים?
  • מה גובה ההשקעה בפיתוח כל מוצר או במתן השירות? האם זאת עלות שחובה לגלם במחיר?
  • מה יהיו תנאי התשלום? האם מנוי חודשי, שנתי, האם תשלום מיידי?
  • האם בכלל שווה לגבות תשלום ישירות מקהל היעד או שמא עדיף להציג את השירות או המוצר חינם ולהרוויח למעשה מבסיס הנתונים של הלקוחות לצורכי פרסום של צד שלישי?

חשוב להבין קודם כל מהו המוצר השירות ומהו קהל היעד לפני שבכלל ניגשים לבחירת אפשרויות הגבייה. ייתכן שקהל היעד לא רווחי מספיק על מנת לייצר דרכו את ההכנסות ואז מסתמכים עליו כעל בסיס נתונים שיימכר לצד שלישי, בין אם ע"י הקניית פרסומות בתוך המוצר או השירות עצמו (אם מדובר בתוכנה או מוצר דיגיטלי לדוגמה), או אולי הרווח בכלל יכול להיווצר ע"י שיתוף פעולה עסקי לכדי יצירת מוצר גדול יותר שרווחיו מתחלקים בין השותפים? או שמא (כשר אבל מסריח וקיים בהיקפים שאי אפשר לתאר), איסוף בסיס הנתונים של הלקוחות ומכירתו לחברה שאינה קשורה כביכול באופן ישיר אלא רק רוכשת את רשימת התפוצה לטובתה האישית. 

בניית מודל עסקי הנה דבר מורכב כאמור ויש להתייחס לכל פרט רלוונטי ולכן מומלץ להיעזר באנשי מקצוע שזוהי מומחיותם.

מאמרים נוספים בנושאי מודל עסקי:

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button