טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
בניית מודל עסקי

בניית מודל עסקי

מהי השאלה הראשונה שעולה לראש כאשר חושבים על הקמת עסק? הכוונה כמובן לשלב שבו כבר יש מוצר או רעיון בראש והדמיון כבר רץ קדימה וסופר את הכסף…ובכן, השאלה היא "מאין יגיע הרווח?". לא משנה באיזה תחום העסק ומהו המוצר או השירות שהוא מציע, התשובה לשאלה הזאת תהיה נעוצה בדבר אחד – בניית מודל עסקי. המודל העסקי הוא למעשה התוויית הדרך שבה הרעיון שעומד מאחורי העסק מבשיל לכדי בניית הכנסות ורווחים בפועל. במילים אחרות – האופן שבו  העסק ייצר הלכה למעשה את ההכנסות.

על מה נשענת בניית מודל עסקי?

בניית מודל עסקי נשענת בין השאר על נתונים כגון:

  1. סוג המוצר או השירות – הליבה של העסק, הרעיון שעומד מאחוריו ואיזה צורך הוא בא למלא.
  2. מי קהל היעד? האם קהל קבוע, האם משתנה לאורך הזמן?
  3. עלויות ייצור אם יש כאלה
  4. ערוצי ההפצה של המוצר או השירות. (חנות פרונטלית, מכירות אונליין וכו').
  5. האופן שבו ייגבה התשלום עבור המוצר או השירות. במידה ולא מדובר במכירה ישירה, כיצד לייצר הכנסות באופן עקיף מן המוצר או השירות?
  6. רמת התחרות בשוק – האם בכלל יש סיכוי להתברג בתחרות?
  7. מחירים שמוצעים ע"י המתחרים העיקריים בשוק. עוד בנושא תמחור
  8. מה הייחודיות של המוצר, השירות או הפעילות של החברה? לעיתים המודל העסקי עצמו משמש ייחודיות בפני עצמה. כלומר, אם גביית התשלום לא נעשית באופן קמעונאי ישיר אלא בפורמט חדשני יותר המקל על קהל היעד.
מודל עסקי לאפליקציה

סוגי מודלים עסקיים 

לכל פעילות עסקית קיים מודל עסקי הנבנה במיוחד עבורה, גם אם הוא דומה למודל עסקי של חברה אחרת וזאת משום שהוא תואם את כל הנתונים שהוזכרו לעיל בהתייחס לפעילות המסוימת שלשמה נבנה. אך יחד עם זאת, ישנם שני סוגים עיקריים של מודלים עסקיים שנגדיר אותם "הכנסה ישירה" ו-"הכנס עקיפה". שניהם אינם סותרים זה את זה ויכולים להתקיים בשלום יחדיו בחברה אחת כאשר כל אחד מהם מתאים לפעילות אחרת בחברה.

  • בניית מודל עסקי המתבסס על הכנסה ישירה – בניית מודל עסקי שכזה מתאים יותר לשוק הקמעונאי ומתבסס על מכירת מוצר באופן ישיר ללקוח, בין אם הוא לקוח עסקי ובין אם הוא לקוח פרטי. זהו מודל עסקי נפוץ עד מאוד ומתאים למגוון סוגי פעילויות לכל סוגי החברות כמעט.
  • בניית מודל עסקי המתבסס על הכנסה עקיפה – פה כבר העניין מתחיל להסתעף, משום שבניית מודל עסקי המתבסס על הכנסה עקיפה יכול להיות למעשה כל דבר שאינו מכירה ישירה. הכנסה עקיפה יכולה להיות דמי תיווך, פרסום של צד שלישי, כריית מידע על המשתמשים ומכירתו לצד שלישי (לא נעים אבל קיים), גביית עמלה על ביצוע פעולה מסוימת, גביית דמי מנוי, רכישה של אלמנטים מסוימים הקשורים במוצר ועוד. מודלים אלה נפוצים יותר בחברות הייטק וגופים גדולים כמו בנקים ועוד.

לעסק כאמור יכולים להיות כמה מודלים עסקיים על מספר פעילויות שונות אבל על מנת להבחין בדיוק איזה מודל עסקי מתאים לאיזו פעילות בעסק, מומלץ להיעזר באיש מקצוע שיידע לכוון לדרך הנכונה על סתם הנתונים. ייתכן מצב שבו מודל עסקי מסוים ישתנה במהלך הדרך ויקבל תפנית אחרת לגמרי אבל על מנת לזהות זאת ולפתח את הכיוון החדש, כדאי להתייעץ עם גורם מוסמך בנושא.

קראו גם את המאמרים הבאים:

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button