טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
מפת עבודה עסקית

מיפוי עסקי

כאשר אדם חש במיחוש מסוים ומרגיש לא טוב הוא ניגש לרופא המשפחה ומשם מתחיל בירור עד אשר המיחוש חולף או עד שנמצאת הבעיה שגורמת למיחוש הסימפטומטי ובעיה זו מקבלת מענה כלשהו. לעתים האבחון קצר יחסית ולא דורש בירור מיוחד ולעתים יש צורך בחקר מעמיק יותר על מנת להבין היכן הבעיה האמיתית נמצאת ומדוע היא גורמת למה שהיא גורמת. אותו הדבר גם בעסקים, כאשר עסק מסוים נמצא במצב לא טוב באופן יחסי, לא ממריא להיכן שהיה צריך על פי התחזיות להמריא כבר מזמן ובגדול די סובב במעגל אינסופי של עשייה רבה לעומת תוצאות דלות.

מה נעשה בתהליך מיפוי עסקי?

כשם שבתהליך מיפוי רפואי צובעים ומסמנים חלקים פגועים בגוף, בתהליך מיפוי עסקי למעשה פורשים את העסק על כלל תחומי ניהולו ומזהים אילו חלקים מנוהלים נכון ואילו טעוני שיפור. במילים אחרות, אילו מן התהליכים בעסק עובדים ואילו פחות עד בכלל לא. מטרת המיפוי היא לזהות היכן העסק "נופל" בניהול, היכן התהליך או התהליכים אשר גורמים לעסק במישרין או בעקיפין להישאר במקום ולא להצליח אל מעבר לקיים ולהמריא למקום שבו כבר מזמן העסק אמור היה להמריא. מיפוי כזה מבודד את התהליכים היותר בעייתיים משאר התהליכים ובכך מקל על הליווי העסקי וממקד אותו על מנת לייעל את התהליך ולקצר אותו במקום להתפזר על מכלול תחומים ולהגיע לבעיה רק בדרך השלילה.

מיפוי עסקי

מדוע כדאי להיעזר בשירותי מיפוי עסקי?

שילוב של תהליך מיפוי עסקי חוסך מגוון גורמים שעלולים לעכב את צמיחת בי העסק ולהשאיר אותו במקום בינוני ומטה במקרה הטוב, או להפיל אותו במדרון תלול לכדי סגירה במקרה הרע. להלן הסיבות העיקריות להיעזרות בתהליך מיפוי עסקי מקצועי בבית העסק:

  1.  על מנת להבין בדיוק היכן הנקודה הבעייתית יותר בעסק. באופן ישיר זה מצמצם את זמן האלימינציה וזמן כאמור שווה כסף, משום שלא רק שככל שהתהליך יותר ארוך הוא מן הסתם גוזל משאבים אלא שכל עוד התהליך הבעייתי יותר לא זוהה העסק לא מתרומם ונותר מדשדש במקומו. במילים אחרות, ככל שבעלי עסקים מגששים באפלה על מנת לייעל תהליכים שחלקם עובדים כראוי, כך התהליך שלא עובד כראוי ממשיך להשפיע לרעה.
  2.  לא מתקנים את מה שאינו זקוק לתיקון. כלומר, כאשר בעלי עסקים מגששים באפילה ללא מיפוי עסקי נכון, ייתכן מצב שבו יבוצעו שינויים בתהליכים שדווקא עבדו נכון ויעיל ולא הם אלו שעיכבו את התפתחות העסק. כל שינוי שכזה יכול להיות שינוי לרעה ולהביא דווקא לתוצאה ההפוכה מהרצויה.
    מיפוי עסקי ממקד ומבודד כאמור את התהליך המאתגר מבין שלל התהליכים המתקיימים בבית העסק, חוסך בזמן ומשאבים ומונע מבעלי העסק מלבצע טעויות אסטרטגיות מתוך הנחות שגויות.
  3. מניעת לחץ. תהליך מיפוי עסקי נעשה מול גורם מקצועי שאינו קשור באופן רגשי לבית העסק. לכן, כל התהליך נעשה באופן אובייקטיבי עם כל האמפתיה סביב. בהיעדר תהליך מיפוי עסקי מקצועי נכון, בעלי עסקים ניגשים לתהליכי התייעלות מתוך לחץ וחרדה ומעין צעד מנע לפני סגירה או הפסדי ענק.  לחץ שכזה מוביל בהכרח להחלטות שגויות ומכאן הדרך להתדרדרות ולא להבראת העסק קצרה וישירה.
  4. סדר – בהמשך לכל מה שנכתב לעיל, סדר בתהליכי התייעלות הינו הכרחי ולא רק על מנת שלא לאבד את הידיים והרגליים בתהליך, אלא כדי לבצע אותו עקב לצד אגודל תוך הבנה מדויקת האם והיכן שיפור התהליכים מסייע והאם ניתן לשפר אותם עוד. ללא ניטור מסודר, ללא תיעוד של הדברים לא רק שלא יהיה תהליך התייעלות אלא שתהלי ההתייעלות יהפוך לכאוס מוחלט שאין לו מקום בניהול עסק, במיוחד בתחומים תחרותיים בהם עסקים נבלעים בזה אחר זה.
  5. ייעוץ מקצועי – כל תהליך של הבראת בית העסק מחייב ליווי מקצועי של יועץ עסקי משום שישנם תחומים בהם נדרשת מומחיות ובקיאות, כמו לדוגמא בנושאים כלכליים, שיווקיים וכו'.

מאמרים ומדריכים נוספים אצלי באתר

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button