טל שלמון צעידי | תוכנית עסקית - לוגו
ניהול מדיה

ניהול מדיה

כניסתן של הרשתות החברתיות לתודעה העולמית והמקומית בשני העשורים האחרונים שינתה את מפת הפרסום כולה וטרפה את הקלפים בעולם השיווק.
אם עד אז פלטפורמות השיווק היו בעיקר מדיות כמו רדיו, טלוויזיה ושלטי חוצות יקרים במיוחד,
הרי שפריחתן של הרשתות החברתיות דחקו את אותם ערוצי מדיה לעדיפויות אחרות והציעו פלטפורמת מדיה שונה ואף יותר משתלמת כלכלית.
למעשה, פריחתן של הרשתות החברתיות סימלה את צמיחתה של רשת האינטרנט והפיכתה לפלטפורמת הפרסום העיקרית של רוב בתי העסק בארץ ובעולם.
כתוצאה מכך, המונח "ניהול מדיה" הפך נפוץ ומתייחס להיבט המקצועי של התחום. הכוונה לתחום עיסוק המרכז בתוכו את ניהול הפרסום ברשתות החברתיות באשר הן.

רשתות חברתיות

באילו רשתות חברתיות מדובר?

המונח "ניהול מדיה" אמנם יכול להשתנות מעט בין מדינה למדינה אך בגדול, הוא חולש למעשה על מספר רשתות חברתיות בולטות במיוחד:

  • פייסבוק – הרשת החברתית שהוקמה בידי מארק צוקרברג וחבריו לפני קצת פחות מעשרים שנה תפסה תאוצה אדירה די מהר וכיום נחשבת לרשת החברתית הגדולה ביותר עם מיליוני משתמשים ברחבי העולם. ניהול מדיה באמצעות הפייסבוק נחלק לשני חלקים – ניהול מדיה באופן אורגני – כלומר ניהול עמוד עסקי וניהול מדיה ממומנת – כלומר ניהול מודעות פרסום בתשלום. אופי הניהול של האורגני והממומן מעט שונה ושני החלקים דורשים מיומנויות מקצועיות מתאימות, משום שאם יבוצעו באופן שאינו מקצועי רב הנזק על התועלת.
  • טוויטר – הרשת החברתית השנייה בפופולריות שלה בארה"ב אך בישראל נדחקה מעט לשוליים. ניהול המדיה באמצעות הטוויטר מתבצע לרוב ע"י פוסטים קצרים בעלי תפוצה מסוימת אך מאוד מוגבלת.
  • לינקדאין – רשת חברתית המתמקדת בעיקר במישור העסקי ולא הפרטי, כלומר, רוב המפרסמים ומנהלי המדיה המעורבים ברשת חברתית זו, פועלים על מנת לגייס עובדים ושיתופי פעולה עסקיים. משתמשים פרטיים לרוב יופיעו שם על מנת להתקדם מקצועית בלבד.
  • יוטיוב – פלטפורמת הסרטונים הגדולה בעולם שיש הטוענים שעקפה גם את ערוצי המוסיקה בטלוויזיה מבחינת כמויות צופים וחשיפה. יוטיוב שייכת מזה למעלה מעשור לענקית מנועי החיפוש גוגל ולמעשה מהווה פלטפורמה פרסומית הנחשבת מדיה לכל גבר אם כי פחות במונחים של רשת חברתית אלא יותר מדיה של ממש כמו טלוויזיה ושלטי חוצות. ליוטיוב מיליוני משתמשים ברחבי העולם, דבר המאפשר חשיפה ענקית לקהלי יעד מוגדרים מראש.
  • טיק-טוק – בשנים האחרונות פרצה לחיינו או יותר נכון לחיי הקהל הצעיר שבינינו רשת חברתית חדשה שמהר מאוד פתחה שעריה כפלטפורמת פרסום רחבה לכל דבר ועניין, הלא היא רשת הטיק-טוק. טיק-טוק למי שאינו מעורה, הינה אפליקציה המאפשרת עריכת סרטונים קצרים ושיתוף לקהל עוקבים על פי פרמטרים מסוימים ואלגוריתם מסוים. רשת חברתית זו פונה בעיקר לקהל הצעיר יותר, בים הגילאים 8 – 16. עם הזמן הבינו מפרסמים רבים כולל אפילו חברי כנסת שפלטפורמה זו מתכתבת גם בעקיפין עם ההורים ו/או עם הדור הבא של הצרכנים.
  • אינסטגרם – אי אפשר לדבר על פייסבוק מבלי לדבר על– האינסטגרם, שהחלה את דרכה כרשת חברתית עצמאית, וכיום הינה חלק מרשת פייסבוק העולמית, בתחילת הדרך הפכה אינסטגרם לאחותו הקטנה של הפייסבוק והיתה מיועדת בעקר לצעירים, עד שגדלה להיות אחות ענקית שעובדת חזק בעולם העסקי לעיתים אף יותר מפייסבוק וכבר מזמן לא מיועדת רק לצעירים , השיווק באמצעות פלטפורמה זו מהחזקים בעולם המדיה.
    ניהול מדיה באינסטגרם לרוב מקושר עם ניהול מדיה בפייסבוק היות ומדובר באותם הבעלים. כמעט כל מסע פרסום שמתחיל בפייסבוק נותן את האפשרות לפרסם אותו גם באינסטגרם לקהל היעד הצעיר יותר (אך לא בהכרח צעיר כמו בטיק-טוק). ניהול מדיה באינסטגרם כולל גם מודעות בתשלום באמצעות חשבון המודעות של פייסבוק אך גם העלאת תמונות מתויגות בעלות מסר שיווקי הן באופן ישיר והן באמצעות משפיעי דעת קהל או מובילי דעה – כלומר אנשים מפורסמים בצורה כזו או אחרת המקבלים תגמול תמורת פרסום (סמוי או גלוי) של מוצר או שירות כזה או אחר באמצעות חשבון האינסטגרם שלהם.

כאמור, ניהול מדיה הפך תחום פרסומי בפני עצמו הפונה לקהל עצום של משתמשים ומגייס לקוחות ללא קשר למיקומם הגיאוגרפי (בחלק גדול מהמקרים ובמידה ולא מגבילים את אזורי החשיפה לפרסום), אלא עם קשר אחד בלבד – צורך מסוים שהמוצר או השירות שהמפרסם ברשתות החברתיות הללו ממלא. כלומר, למדיה החברתית ולמדיה באינטרנט כוח עצום בכל הקשור לשיווק ומכירה.

טל שלמון - צעידי
טל שלמון - צעידי

היי, שמי טל שלמון-צעידי יועצת עסקית ואני כאן כדי לענות על כל שאלה. אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר עוד היום ויחד ניקח את העסק למקום של צמיחה..!

צרו קשר כעת
מעוניינים בשיחת ייעוץ ראשונית? השאירו פרטים!
מה חדש אצלי באתר?
עקבו אחרי ברשתות החברתיות

רוצים שנעזור לכם להקפיץ את העסק לרמה הבאה?
הירשמו עכשיו לשיחת ייעוץ אישית במתנה!

לפני שנתחיל, מה הסטטוס שלך היום?

בואו נעבור לווטאספ
1
זקוקים לייעוץ?
היי, נעים מאוד שמי טל שלמון-צעידי ואני כאן לענות לך על כל שאלה.
במה אוכל לעזור?
Call Now Button